informačně-turistický portál
V TURISTICKÉM SRDCI BESKYD

<<zpět na Průvodce Morávkou

Rostlinstvo

Pěstované rostlinstvo odpovídá chladnějšímu podnebí. Pěstují se zde především obilniny (žito, ječmen, oves) a okopaniny (brambory, řepa), daří se zde také zelí.

Původní les byl jedlo-buko-smrkový, avšak v 18. a 19. století došlo z hospodářských důvodů k přeměně na převážně smrkové lesy: smrk je jak známo nejvýnosnější dřevina. Smrkové porosty jsou zde velice kvalitní, dávají nejen vysoký hospodářský výnos, ale dřevo z těch nejkvalitnějších smrkových stromů z vyšších částí hor se dodnes používá na výrobu hudebních nástrojů (pro tento účel jsou z celé ČR vhodné jen 2 lokality: Moravskoslezské Beskydy a Šumava). V současné době se Lesy ČR, s. p. výrazně snaží o návrat k přirozenému stavu lesa – opět se vysazuje původní jedle bělokorá a buk lesní.

Zastoupení dřevin v katastru Morávka:

  • smrk ztepilý 71 %
  • buk lesní 23 %
  • jedle bělokorá 0,91 %
  • javor klen 0,89 %
  • modřín opadavý 0,51 %

Spíše ojediněle se vyskytují:

  • jilm horský
  • bříza bělokorá
  • lípa srdčitá
  • jasan ztepilý

 

Na Morávce taktéž roste 180 let stará jedle bělokorá, označena jako významný strom (významných stromů je v Moravskoslezském kraji celkem 9, jedná se o stromy, které nejsou vyhlášeny jako stromy památní podle předpisů o ochraně přírody, tyto stromy označuje podnik Lesy ČR). Tato jedle bělokorá je významná nejen svým věkem, ale také výškou (52 m) a obvodem (3,9 m). Nachází se v údolí Rykalí, poblíž autobusové zastávky U Bebka (turistická stezka směrem na Visalaje).

Mezi běžně rostoucí byliny na Morávce patří: jestřábník lesní, pstroček dvoulistý, vrbka úzkolistá, plicník lékařský, udatna lesní, ostružiník křovitý, borůvka černá a maliník.

K těm vzácnějším bylinám se řadí např. vstavač skvrnitý, česnek medvědí, brusinka.

Zajímavost: v údolí pravostranného přítoku řeky Morávky nedaleko hraničního hřbetu asi 2,5 km od Bílého Kříže (kousek za autobusovou zastávkou U Bebka) se ve výšce přibližně 700 m n. m. nachází přírodní památka Byčinec, kde se vyskytují vzácné druhy dřevin a bylin. Jedná se o svahové prameništní louky a pastviny. Na podmáčených stanovištích zde např. roste blatouch bahenní, skřípina lesní, prstnatec májový (druh v červnu kvetoucí orchideje), štírovník bažinný a na trvale zamokřených místech spatříte i porosty rašeliníku. Z vzácných keřů se tu daří jalovci obecnému a ze vzácných stromů tisu červenému (jeden z nich je dokonce označen jako památkově chráněný). Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní památku na chráněném území, nevede k Byčinci žádná přímá turistická stezka.

Kolem řeky Morávky se hojně vykytuje invazní nepůvodní rostlina křídlatka japonská, která zapleveluje břehy řeky a zabírá místo původnímu křovinnému patru.

Lesy jsou bohaté na borůvky a houby.