informačně-turistický portál
V TURISTICKÉM SRDCI BESKYD

<<zpět na Průvodce Morávkou

Poloha a vymezení

Malebná obec Morávka se rozprostírá ve výšce 520 m n. m. na rozloze 8 735,28 ha. Leží v Moravskoslezském kraji, jihovýchodně od Frýdku-Místku po obou březích horního toku stejnojmenné řeky Morávky. Celé území je součástí CHKO Beskydy.

Obec je téměř ze všech stran obklopena horami. Jižní katastr probíhá po hřebenech Beskyd mezi vrcholy Sulov (943 m) a Malý Polom (1061 m) a tvoří hranici se Slovenskem. Západní hranice probíhá v horách od Čupelu (872 m), přes údolí řeky Morávky a vrcholy Přelače, Kozlanky až po Travný (1203 m), severovýchodní a východní hranice vede po jednom z hlavních beskydských hřebenů mezi vrcholy Čupel (872 m), Ropička (918 m), Velký Lipový (1003 m), Ropice (1083 m), Smrčina (1015 m), Kalužný (994 m), Polka (885 m), Kozí hřbet (986 m) a Malý Polom (1061 m).

Morávka je obec s největším katastrálním územím v Beskydách. Obec byla osídlována postupně a má několik místních částí: Velké Lipové, Malé Lipové, Vlaské, Úspolka, Nytrová, Vojkovština, Dolinky, Vysuté, Slavíč, Kocuří, Lúčka, Byčinec, Křížové Cesty, Ježánky, Skalka a Kotly.

Na Morávce se nachází veškeré potřebné instituce a služby jako pošta, zdravotní středisko (obvodní, dětský a zubní lékař), škola, mateřská škola, knihovna, prodejny potravin, kadeřnictví a holičství, lyžařský areál a několik hotelů a penzionů.

V současnosti žije v obci přibližně 1050 obyvatel.

Obecním znakem Morávky se v roce 1996 stal stříbrný kráčející kozel v zeleném štítě. Při tvorbě obecního znaku se vycházelo z otisku pečetidla z roku 1700, jehož pole neslo vyobrazení rohatého zvířete, nejspíše kozla nebo kozy. Kozel v pečetním poli měl zřejmě vyjádřit zdejší, v minulosti hojně rozšířené salašnictví. Stříbrná barva kozla v sobě zahrnuje jednak přirozenou barvu zobrazené figury, jednak odkaz na množství horských bystřin, které se nacházejí v katastru obce Morávky. Zelená je v tomto případě barvou lesů a hor.

Při pátrání po vzniku názvu obce se setkáváme většinou s dohady.

První názor uvádí, že název vznikl odvozením od staroslovanského pojmu pro vlhké místo v blízkosti řeky. Takto prý vznikl název řeky i země Moravy. Tato verze se zdá být nejpřijatelnější.

Druhým názorem je, že původem názvu obce byl mor, který v minulých letech trápil obce kolem Frýdku a Těšína. Nemocné prý odváželi do neprostupných lesů, aby zde izolovaně dožili. Stojí za zmínku, že léta výskytu moru jsou stejná s obdobím vzniku obce.

Méně pravděpodobná je myšlenka, že na kolonizaci obce se podíleli i osadníci, kteří přišli z Moravy, a ti dali jméno na paměť svého původu.

A jak se do obce nejjednodušeji dopravit?

Autem – silnicí E462 z Hranic na Moravě, která vede do Českého Těšína. Asi 5 km za Frýdkem-Místkem odbočit do obce Dobrá a přes Nošovice, Nižní Lhoty, Vyšní Lhoty, Raškovice a Pražmo dojet do Morávky. Z Frýdlantu nad Ostravicí je nejkratší cesta po silnici III. třídy přes Krásnou a Pražmo, z Třince nebo z Českého Těšína pak přes Vojkovice, Dobratice, Vyšní Lhoty, Raškovice a Pražmo.

Autobusem – některou z pravidelných linek z Ostravy, Frýdku-Místku, z Frýdlantu nad Ostravicí i z Třince.

Vlakem – z Ostravy nejdále do obce Dobrá, odtud nutno pokračovat autobusem.

Letadlem – nejbližším letištěm, vzdáleným od Morávky pouhých 40 km, je Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Přímo z letiště je možno dojet autobusovou linkou do Ostravy a z Ostravy pravidelnou linkou na Morávku.