informačně-turistický portál
V TURISTICKÉM SRDCI BESKYD

<<zpět na Průvodce Morávkou

Podnebí

Podnebí na Morávce je typické pro zdejší horskou krajinu a má vnitrozemský charakter.

Na jaře každého oslní rozkvetlá příroda, v létě je zde i ve velmi teplých dnech velice příjemně. Podzim je na horách obzvláště krásný, lesy jsou plné hub a padající barevné listí vyvolává v člověku sounáležitost s přírodou. Zima se svou sněhovou nadílkou vyzývá k zimním sportům a nabízí lidem ze smogem zamořených měst zdravou relaxaci na horském vzduchu.

Beskydy obecně jsou mírně bohatší na vodní srážky (až 1400 mm ročně), průměrný počet srážkových dní je 224 za rok.

Průměrná roční teplota je 6,7 oC.

Průměrné teploty v létě přes den se pohybují mezi +18 a +25 oC.

V zimním období nejsou neobvyklé teploty i pod – 20 oC, ale běžné rozmezí je +5 až -5 oC. Ve vyšších polohách je nutné vždy počítat s nižšími teplotami než v nížině.

Vanou zde spíš studené severní větry, jižní teplejší jsou zadržovány horami.

Počet dní se sněhovou pokrývkou je v průměru 171 za rok, běžná výška sněhové pokrývky je přibližně 1 m, ale může být i výrazně vyšší.

Na hřebenech nad 1000 metrů se velmi výrazně projevuje vrcholový fenomén: nižší teplota, větší proudění vzduchu, více srážek sněhových i dešťových, stromy dosahují menšího vzrůstu než v nižších polohách díky horším podmínkám pro růst.

Také teplotní inverze (tzn. že v nižších polohách je chladněji, než ve vyšších polohách) mají od podzimu do jara velký vliv na vegetaci. Například na přelomu let 1978 a 1979 klesla teplota náhle o více než 20 oC a ve spojení se silnou inverzí a imisemi z Ostravska začaly v nadmořských výškách 700 – 900 m n. m. hromadně usychat stromy. Dnešní poznatky potvrzují, že byly tehdy podceněny regenerační schopnosti jednotlivých druhů dřevin, hlavně buku a jedle.