informačně-turistický portál
V TURISTICKÉM SRDCI BESKYD

<<zpět na Průvodce Morávkou

Ochrana přírody

Obec Morávka patří do CHKO Beskydy a od roku 2004 také do soustavy celoevropského projektu Natura 2000, v jehož rámci spadá Morávka do projektu Ptačí oblast Beskydy. Jedná se o největší vyhlášenou ptačí oblast v České republice. Z těch nejvzácnějších ptáků zde hnízdí puštík bělavý, strakapoud bělohřbetý a čáp černý.

V posledních letech také dochází k větší spolupráci mezi lesníky a CHKO Beskydy, kdy lesníci například ponechávají zlomené a vykotlané stromy (nazývané též doupné stromy) pro zahnízdění ptáků. Také se prosazují jemnější způsoby hospodaření s jednotlivými dřevinami. Například při mlazení dřevin – mnohem více se prosazuje přirozená obnova porostů, na úkor umělého vysazování stromků.

Do katastru obce Morávky spadají 2 přírodní rezervace a 1 přírodní památka.

Onou přírodní památkou je již v kapitole Rostlinstvo zmiňovaný Byčinec.

Chráněné území se nachází ve stejnojmenné enklávě v údolí pravostranného přítoku Morávky nedaleko hraničního hřbetu, asi 2,5 km severovýchodně od Bílého Kříže. Má výměru 0,86 ha a jedná se o svahové prameništní louky a pastviny na zvlněných, k severozápadu ukloněných svazích hraničního hřbetu Moravskoslezských Beskyd. Je to prameniště potoka Byčinec. Na podmáčených místech se občas objevují svahové sesuvy.

Rostou tu blatouch bahenní, skřípina lesní, kohoutek luční, štírovník bažinný, prstnatec májový, kruštník bahenní a nalezneme zde také porosty rašeliníku. Součástí vlhkomilných společenstev je také škarda bahenní, suchopýr širokolistý či violka bahenní. Tam, kde prameništní louky přecházejí v pastviny najdeme jalovec obecný či rozrazil lékařský, ze vzácnějších stromů se v přírodní památce daří tisu červenému (jeden z nich je dokonce označen jako památkově chráněný). Tis červený se dříve hojně vyskytoval ve volné přírodě. Dnes se zachoval pouze v několika málo exemplářích.

Ze zvířeny se zde daří ještěrce obecné, zmiji obecné, skokanu hnědému, čolku horskému i obecnému a kuňce žlutobřiché. V bezprostředním okolí byl opakovaně zaznamenán vlk.

Součástí ochranářských opatření bylo zřízení několika tůní pro rozmnožování obojživelníků.

První přírodní rezervací spadající do katastru Morávky je Travný potok.

Nachází se pod vrcholem Travného (1203,1 m n. m.) v jižní části pramenišť Travného potoka, 5 km jižně od obce Morávka v nadmořské výšce 800 – 1040 m na výměře 18,68 ha.

Posláním rezervace je ochrana smíšeného lesního porostu s přirozenou dřevinnou skladbou a strukturou a zajištění nerušených přírodních procesů pro lesní společenstva s ohroženými rostlinnými a živočišnými druhy.

Prudké svahy rezervace jsou pokryty balvanitou sutí.

Převažující dřevinou je buk lesní, vtroušen je smrk ztepilý a javor klen. Jedle bělokorá je již vzácná. Keřové patro tvoří mladé buky a kleny a bez červený. Bylinný podrost je druhově chudý, mezi početnější druhy patří kyčelnice devítilistá a cibulkonosná, papratka samičí a kapraď samec. Nalezneme zde také pstroček dvoulistý, věsenku nachovou či borůvku černou. V lokalitě byla nalezena vzácná a zákonem chráněná vřeckovýtrusá houba bolinka černohnědá a další vzácné druhy jako choroš nebo hlíva ušatá.

Vzhledem k typu prostředí s velkým množstvím starých a suchých stromů se jedná o významný biotop bezobratlých živočichů a ptáků. Hnízdí zde strakapoud bělohřbetý, sýc rousný, kulíšek nejmenší, krahujec obecný, pozorován byl také čáp černý, krkavec velký a ořešník kropenatý. Dutiny stromů obývají veverka obecná a plch lesní.

V 50. létech zde byla vyhlášena státní přírodní rezervace, avšak z původně navrženého ochranného pásma se po exhalačním poškození holosečí vytěžily velké plochy lesa. Zbytky přirozených porostů s horským smrkem, tvořící jádro rezervace, se dochovaly především díky nepřístupnosti terénu.

V sedmdesátých letech bylo území intenzivně lovecky využíváno. Z té doby pocházejí zbytky rozpadlé lovecké chaty.

Druhou přírodní rezervací na Morávce je Travný.

Najdeme jej na západním svahu hory Travný (1203,1 m n. m.) od vrcholu až po úpatí k toku říčky Mohelnice v nadmořské výšce 530 – 1208 m na 154,85 hektarech. Spadá spíše do katastru Krásné pod Lysou Horou, ale část rezervace zasahuje i do Morávky.

Posláním rezervace je ochrana přirozených porostů v komplexu bučin v širokém rozpětí vegetačních stupňů od montánní olšiny po zakrslou bukovou smrčinu. Svahy jsou rozřezány stržemi pravostranných přítoků Mohelnice a nachází se zde kamenné stupně, u ústí potoků výrazné náplavové kužely.

Hlavní dřevinou je buk lesní, jednotlivě nebo ve skupinách je přimíšena jedle bělokorá, ojediněle také javor klen, smrk ztepilý a jilm horský. Z bylinného patra tu roste např. bika bělavá, třtina rákosovitá, metlička křivolaká, jestřábník zední, rozrazil lékařský, borůvka černá, šalvěj lepkavá, vraní oko čtyřlisté či plicník tmavý. V blízkosti prameniště v horní části území roste sněženka podsněžník. Plošně nevelké, ale druhově pestré jsou zbytky suťových a roklinových lesů podél strží potoků. Zde najdeme například žluťuchu orlíčkolistou, česnek medvědí či ptačinec hajní. S rostoucí nadmořskou výškou se zvyšuje podíl smrku s vtroušeným jeřábem. V bylinném patře lze nalézt typické horské druhy jako bika lesní, podbělice alpská či sedmikvítek evropský. Po exhalačních těžbách zde byly vysázeny některé nepůvodní dřeviny jako smrk pichlavý, borovice kleč a olše zelená.

Podle dostupných údajů byl Travný v minulosti velmi cennou entomologickou lokalitou s druhy, které se v jiných místech Západních Karpat nevyskytovaly.

Velice zajímavá je fauna obratlovců. V okolí pramenišť a potůčků žijí mlok skvrnitý, skokan hnědý, kuňka žlutobřichá a ropucha obecná. Z plazů zde najdeme např. zmiji obecnou, užovku obojkovou, ještěrku živorodou či slepýše křehkého.

Hnízdí zde čáp černý, jeřábek lesní, sluka lesní, strakapoud bělohřbetý, datlík tříprstý, datel černý, sýc rousný či kulíšek nejmenší.

Z drobných zemních savců se v rezervaci zdržují kupříkladu rejsek malý i obecný, myšice lesní i křovinná a norník rudý. Z velkých savců zde žijí jelen lesní, srnec obecný, prase divoké, rys ostrovid a vlk.

Dnes jsou ochranářská opatření zaměřena na zvýšení druhové, věkové a prostorové rozrůzněnosti lesních porostů.