informačně-turistický portál
V TURISTICKÉM SRDCI BESKYD

<<zpět na Průvodce Morávkou

Horopis a geologická stavba

Velký Karpatský oblouk začínající už od Dunaje v Rumunsku je na našem území zastoupen Západními Karpaty, jejíchž oblastí jsou Západní Beskydy. K nim patří i Moravskoslezské Beskydy, pod které spadá také katastr obce Morávka.

Celé území chráněné krajinné oblasti Beskydy je součástí flyšového pásma Západních Karpat, které patří do soustavy geologicky mladých pásemných pohoří, vznikajících koncem druhohor a ve třetihorách z usazenin moře, nazývaného Tethys. Z hlediska složení a tektonické stavby se jedná o pásmo, které se vyznačuje mnohonásobným rytmickým střídáním jílovců, prachovců, pískovců a slepenců. Mocnosti rytmů jsou silně proměnlivé (od několika cm až do několika desítek metrů). Tektonická stavba karpatského flyše je výsledkem horotvorných pohybů druhé fáze alpínského vrásnění. Vrásněné hmoty flyšových usazenin vytvořily velké příkrovy, které byly sunuty přes sebe, převážně severním směrem. Hlavní masiv Beskyd se všemi nejvyššími vrcholy byl budován velmi odolnými pískovci godulských vrstev, mocných až 2000 metrů.

Celý horský prostor Morávky rozdělený dvěma údolími na horská pásma náleží k tzv. Lysohorské hornatině.

Průměrnou nadmořskou výškou obce (počítáno z celkové výměry) se v Beskydách umístila Morávka na čtvrtém místě za Hrčavou, Horní Lomnou a Bílou. Výškový rozdíl mezi nejvyšším místem (vrchol Travný – 1 203 m) a nejnižším místem poblíž usedlosti Pod Žukovem (420 m n. m.) činí 783 m.